Kitap Cevapları

İstiklal Marşı İle İlgili Bilgi

Bu konu Kitap Cevapları tarafından 7 ay önce açıldı ve 1 Cevap verildi.
Kitap Cevapları
Kitap Cevapları
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 1 sene önce
Konu Sayısı: 93
Yanıt Sayısı: 0
2 Ocak 2020, 6:12

İstiklal Marşı İle İlgili Bilgi

İstiklal Marşı İle İlgili yazı

İstiklal Marşı İle İlgili Kompozisyon

İstiklal Marşı, Kurtuluş Savaşı’nda yorgun güşmüş Türk milletini küllerinden yeniden doğmasını sağlamak ve tam bağımsızlık için yapılmış bir marştır. İstiklal Marşı’nın her bir kelimesinde ayrı bir anlam ayrı bir hikaye yatar.

İstiklal Marşı, 12 Mart 1921 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilmiştir. Her yıl 12 Mart’ta bu günü kutlarız ve İstiklal şairimizi bu eşi benzeri olmayan marşı yazdığı için anarız.

İstiklal Marşı zor günlerde yazılmıştır. O dönemlerde İstiklal Marşı’nın yazılması için bir yarışma düzenlenmiş ve ciddi bir para ödülü koyulmuştur. O zamanlarda İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy yarışmaya katılmamıştır. Yarışmanın yöneticisi buna çok şaşırınca onunla konuşmaya gitmiştir ve katılması için rica etmiştir. İstiklal şairimiz ucunda para ödülü olduğu için kabul etmediğini söyler ancak daha sonra yazmaya başlar.

İstiklal Marşı 12 Mart 1921 yılında kabul edildiğinde Mehmet Akif ERSOY fakirlik içerisinde yaşıyordu. Buna karşın İstiklal Marşı’ndan gelen parayıda kabul etmemiştir.

Bu şartlar altında yazılan İstiklal Marşı’mıza son derece saygı duyarız. Öyle ki İstiklal Marşı, Türk halkı için kutsal sayılır.

 

Allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın. – Mehmet Akif ERSOY

Aslı
Aslı
Uzman Yazar
Üyelik Zamanı: 51 sene önce
Konu Sayısı: 0
Yanıt Sayısı: 96
1 sene önce yazdı
İstiklal Marşı'mız zor şartlar altında yazılmış gerçekten. Mehmet Akif Ersoy'un para ödüllü bir yarışmaya katılmaması, kazandığı ve zor durumda olduğu halde para ödülünü kabul etmemesi gerçekten çok cömert ve alçak gönüllü bir davranış. Günümüzde böyle insan bulmak imkansız.
Konuya Bir Cevap Yazın

İlgili Diğer Konular
  • 4 Kayıtlı Üye
  • 278 Konu
  • 97 Cevap
  • Son Üye: Ahmet
Kitap Cevapları