Kitap Cevapları

Cumhuriyet İle İlgili Kompozisyon

Bu konu Kitap Cevapları tarafından 8 ay önce açıldı ve 1 Cevap verildi.
Kitap Cevapları
Kitap Cevapları
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 1 sene önce
Konu Sayısı: 93
Yanıt Sayısı: 0
26 Kasım 2019, 6:58

Cumhuriyet İle İlgili Kompozisyon

Cumhuriyet, bir devlet yönetim şeklidir. Cumhuriyet, bir ulusun kendini yönetecek olan kişileri seçin sistemi ile seçmesidir. Ülkemizde cumhuriyet 29 ekim 1923 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ilan edilmiştir.

Cumhuriyet ile yönetilen ülkelerde demokrasinin varlığını sağlayan önemli bir şeyidir. Cumhuriyet ile birlikte yönetim bir ailenin veya zümrenin elinden alınır ve halkın eline verilir. Cumhuriyet halkı koruyan ve devletin devamlılığını sağlayan önemli bir yönetim şeklidir. Cumhuriyet ile birlikte halk daha özgür olur. Cumhuriyetle yönetilen ülkelerde devleti yönetecek olan başkanalar ve milletvekilleri halkın oyları ile seçilir. Böylece hak belli bir süre için kendini en iyi şekilde yönetecek olan kişileri seçmiş olacaktır. Belli bir süre halkın oyları ile seçilen kişiler halkı hüsrana uğratmamalı durumunda halkın sevdiğini ve güvenini kazanırlar. Böylece tekrarlanacak bir seçinde tekrardan yönetici olarak seçilebilirler. Aksi durumda güven yitirilmiş olacağından bu görev tekrardan verilmez.

Her vatandaşın sahip olduğu cumhuriyete önem vermesi ve bunu koruması gerekir. Cumhuriyetin milleti ve devleti koruyan bir şey olduğunu unutmamak gerekir.

Anonim
Anonim
Uzman Yazar
Üyelik Zamanı: 51 sene önce
Konu Sayısı: 0
Yanıt Sayısı: 96
10 ay önce yazdı
Cumhuriyet, Atatürk'ün getirdiği, Anadolu topraklarında şimdiye kadarki en muhteşem sistemdir. Halk kendi yöneticisini kendi seçiyor ve kararları kendi alıyor. Böylece baştaki adam tüm halkın batmasını engelliyor.
Konuya Bir Cevap Yazın

İlgili Diğer Konular
  • 4 Kayıtlı Üye
  • 278 Konu
  • 97 Cevap
  • Son Üye: Ahmet
Kitap Cevapları