6. Sınıf Sosyal Bilgiler

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 192-193-194-195-196-197. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

6.Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 192-193-194-195-196-197. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2021-2022 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 6. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Geçmişten Günümüze Yönetim Biçimleri konusunun bulunduğu 6. sınıf sosyal bilgiler ders kitabı sayfa 192-193-194-195-196-197 cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi bizlere yorumlarda yazarak bildirebilirsiniz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 192-193-194-195-196-197. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 192-193-194-195-196-197. Cevapları | Geçmişten Günümüze Yönetim Biçimleri


6. Sınıf  Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 192 Cevapları MEB Yayınları

Hazırlanalım

1. Okulunuzda, öğrenci meclis başkanlığı seçimi için yapılan çalışmalar nelerdir? Söyleyiniz
Cevap: İlk olarak başkanlığa aday olan öğrenciler bulunur. Bu öğrenciler konuşma yapar. Öğrencilerin isteklerine cevap vererek öğrencileri kazanmaya çalışırlar. Öğrenciler bu adaylara oy vererek adaylardan biri oy çokluğuna göre seçilip başkan olur. 

2. Öğrenci meclis başkanlığı seçiminde oy kullanırken neler hissettiniz? Arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Çok mutlu, heyecanlı hissettim. Çünkü benim fikrimin alınarak adaletli bir şekilde birini seçmek çok hoşuma gitti.


6. Sınıf  Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 193 Cevapları MEB Yayınları

Cevaplayalım

Yukarıdaki görsel ile demokrasinin temel ilkeleri arasındaki ilişkiyi açıklayınız
Cevap: Cumhuriyet ile yönetilen bir ülkede seçim ile başa gelen kişi ülke yönetimini yapar. Bu da adaletli bir seçim olduğunu gösterir.


6. Sınıf  Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 194 Cevapları MEB Yayınları

Cevaplayalım

Monarşi yönetiminde demokrasiye uygun olmayan unsurlar nelerdir? Söyleyiniz
Cevap: Monarşi tek kişi ile seçimsiz bir şekilde başta olan kişinin ülkeyi yönetmesidir. Demokrasi ise adaletli ve herkesin hür iradesi ile oy vererek bir kişinin seçilip yönetmesi şeklidir. 


Cevaplayalım

Oligarşinin demokrasiye benzeyen ve demokrasiden ayrılan yönlerini söyleyiniz.
Cevap: Benzeyen yönü devletin yönetiminde bazı grupların söz sahibi olmasıdır. Ayrılan yönleri ise oligarşide halk arasında ayrılık yapılır, başta tek kişi ya da grup ile yönetim sağlanır. Demokrasi de ise herkes eşittir. Özgür hür iradesi ile herkes oy kullanır. 


6. Sınıf  Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 195 Cevapları MEB Yayınları

Araştıralım

Günümüzde monarşi, oligarşi ve meşruti monarşi ile yönetilen ülkeler var mıdır? Araştırınız
Cevap: Monarşi ile yönetilen ülkeler; Arap ülkeleri, Oligarşi ile yönetilen ülkeler; Cezayir, Irak, Suriye, Sudi Arabistan, İran ve Küba, Meşruti monarşi ile yönetilen ülkeler; İngiltere, Danimarka, İspanya, Japonya, Norveç.


Cevaplayalım

Teokrasi yönetimi diğer yönetimlerle birlikte uygulanabilir mi? Tartışınız.
Cevap: Teokrasi din ile uygun olan bir yönetim biçimidir. Monarşi ve Oligarşi ile uyumludur fakat demokrasi ile uyumlu değildir. 


Cevaplayalım

Cumhuriyet, monarşi ve oligarşi yönetimlerini insanların sahip olduğu hak ve özgürlükler açısından karşılaştırarak söyleyiniz.
Cevap: Cumhuriyet yönetimi insanların özgür, hür iradeleri ile yaşadığı, düşünce özgürlüğü bulunan, toplumda herkesin eşit olduğu bir yönetim şeklidir. Monarşi ve oligarşi de ise halkın ezildiği, düşüncelerini ifade edemediği, toplumda sınıf farkı olan yönetim şekilleridir. 


6. Sınıf  Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 196 Cevapları MEB Yayınları

Sıra Sizde

Aşağıdaki açıklamaların hangi yönetim biçimine ait olduğunu ilgili sütuna işaretleyiniz.
Cevap:

6. Sınıf  Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 196 Cevapları MEB Yayınları


6. Sınıf  Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 197 Cevapları MEB Yayınları

Sıra Sizde

Aşağıda verilen kavramlardan demokrasiyle ilgili olanları tespit ederek sandığın içine atılacakları işaretleyiniz. İşaretlediğiniz kavramlardan yola çıkarak cumhuriyet yönetiminin diğer yönetimlerden farklı olan yönlerini aşağıdaki boşluğa yazınız
Cevap: Cumhuriyet yönetimi insanların eşit olduğu, özgür hür iradeleri ile yaşadıkları, toplumda sınıf farkı olmaksızın, yönetimdeki kişiyi halkın seçtiği bir yönetim şeklidir. 

6. Sınıf  Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 197 Cevapları MEB Yayınları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu