4. Sınıf Fen Bilimleri

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 151-152-153-154-155. Sayfa Cevapları Anka Yayınevi

4.Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 151-152-153-154-155. Sayfa Cevapları Anka Yayınevi 2021-2022 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde Ses Kirliliği konusunu paylaşmış bulunmaktayız. 4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 151-152-153-154-155 Cevapları konusu ile ilgili görüşlerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 151-152-153-154-155. Sayfa Cevapları Anka Yayınevi

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Yayınevi Sayfa 151-152-153-154-155. Cevapları Ses Kirliliği


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 151 Anka Yayınevi

Odamızın veya sınıfımızın penceresini açalım. Dışarıdan gelen seslere kulak verelim. Neler duyuyoruz? Dallarda öten kuşların, miyavlayan bir kedinin ya da parkta oynayan çocukların sesini duyabiliyor muyuz? Bu seslerin dışında trafikteki araçların kornalarının ya da yol çalışmasında kullanılan bir aletin sesini de duyabiliriz. Çevremizdeki bu seslerden hangileri hoşumuza gidiyor, hangileri bizi rahatsız ediyor?
Cevap: Fazla gürültülü ve sürekli olan sesler hoşumuza gitmiyor. Müzikler, ses düzeyi normal olan sesler hoşumuza gider.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 152 Anka Yayınevi

Ses kirliliğinin insan sağlığı ve çevre üzerindeki olumsuz etkilerini çeşitli kaynaklardan araştıralım. Araştırma sonuçlarını arkadaşlarımıza sunalım.
Cevap: 
-Kalıcı veya geçici işitme kayıplarına
-Yüksek  tansiyona
-Solunum ve dolaşım bozukluğuna
-Strese
-Dikkatin dağılmasına 
-İş veriminin düşmesine
-Psikolojik sorunlara neden olur.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 154 Anka Yayınevi

Okulumuzda ve sokağımızda ses kirliliğine neden olan faktörleri belirleyelim. Buradaki ses kirliliğini azaltmaya yönelik çözümler üretelim. Çözüm önerilerimizi arkadaşlarımızla tartışarak bunları uygulayalım.
Cevap: Okulumuzda ve sokağımızda ses kirliliğine neden olan faktörler araba sesleri, çocukların oyun oynarken çok fazla ses yapmaları, zilin sesinin fazla yüksek olması, televizyonda veya arabada yüksek sesle müzik dinlemek ses kirliliğine neden olmaktadır. Bunların engellenebilmesi ise insanların elindedir. Arabalar kornaya basmazlarsa,  çocuklar fazla ses yapmaz ise, zilin ses seviyesi düşürülür  ise televizyonda ve arabada yüksek sesle müzik dinlemekten vazgeçerek ses kirliliğini azaltabiliriz.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 155 Anka Yayınevi

1) Ses kirliliği sorununun çözümüne yönelik fikirlerimizi slogan, şiir gibi yöntemlerle ifade edip panodaki kâğıtlara yazalım.
Cevap: 

  • Huzur istiyorsan sesini fazla çıkarma…
  • Gürültüyle huzur zıt orantılıdır…

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 155 Anka Yayınevi2 (1)


2) Ses kirliliğinin nasıl azaltılabileceğini düşünerek aşağıdaki noktalı yerleri dolduralım.
Cevap:

Bence ses kirliliğini önlemek için şunlar yapılabilir:
Binalarda yalıtım sistemi kullanılmalı, otobanlarda ses bariyerleri kullanılmalı, sesle çalışan iş yerleri şehirden uzak yerlerde kurulmalı, gereksiz ses aletleri kullanılmamalı.

Ses kirliliğini azaltmaya yönelik çözüm önerilerim şunlar: Ses kirliliğini azaltmaya yönelik çözüm önerilerim, arabada evde fazla yüksek sesle müzik dinlememek, arabanın kornasına gereksiz yere basmamak ve düğünlerde müziklerin seslerinin normal seviyenin üstüne çıkartılmamasını öneririm.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu