4. Sınıf Fen Bilimleri

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 145-146-147-148-149-150. Sayfa Cevapları Anka Yayınevi

4.Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 145-146-147-148-149-150. Sayfa Cevapları Anka Yayınevi 2021-2022 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde Geçmişten Günümüze Ses Teknolojileri konularını işlemiş bulunmaktayız. 4. Sınıf fen bilimleri ders kitabı sayfa 145-146-147-148-149-150 cevapları paylaşımı ile ilgili görüşlerinizi bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 145-146-147-148-149-150. Sayfa Cevapları Anka Yayınevi

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Yayınevi Sayfa 145-146-147-148-149-150. Cevapları Geçmişten Günümüze Ses Teknolojileri


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 145 Anka Yayınevi

Osman okul gazetesi için röportaj hazırlıyordu. Görüştüğü kişinin konuşmalarını eksik yazmamak için ses kayıt cihazı kullandı. Bu cihaz, Osman’ın işini oldukça kolaylaştırmıştı. Osman, geçmişte ses kayıt cihazlarının olup olmadığını merak etti.
✔ Geçmişten günümüze ses kayıt teknolojilerinin gelişimi nasıldır? Düşünelim.
Cevap: 

-Telefon
-Fonograf
-Gramofon
-Pikap
-Kasetçalar
-Video Kamera
-CD, DVD

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 146 Anka Yayınevi

Çevremizde bunlardan başka hangi varlıklar ses çıkarır?
Cevap: Çevremizde hayvanların sesleri, insanların sesleri, arabaların çıkardıkları sesler ses çıkartırlar.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 147 Anka Yayınevi

Yakınımızdaki biriyle konuşurken normal bir ses tonu kullanırız. Ancak uzaktaki birine seslenmemiz gerektiğinde bağırarak sesimizi yükseltiriz. Peki, çok daha uzak bir yere sesimizi nasıl ulaştırabiliriz? Geçmişten günümüze sesin şiddetini değiştirmek için hangi araçlar kullanılmıştır?
Cevap: Önceden ıslıklı ok ile uzaktaki kişilere seslerini duyurabiliyorlarmış, Mikrofon, Hoparlör, megafonla, kağıt bardaklarla yaptığımız bardaklarla ilkel telefon modeli gibi araçlar kullanılmıştır.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 148 Anka Yayınevi

Geçmişten günümüze sesi kaydeden, sesin şiddetini değiştiren ve işitme yetisini geliştirmeye yarayan araçları karşılaştıralım. Bu araçların nasıl geliştiğini bir sunum yaparak arkadaşlarımızla tartışalım.
Cevap: Telefon, fonograf, gramofon, fikap, kasetçalar, video kamera, CD, DVD gibi araçlar kullanılmaktadır.Önceden bu araçlar çok fazla kayıt yapamıyorlardı ama günümüzde bu geliştirilmiş ve uzun kayıtlar yapılmaktadır.


Bir konserde ya da büyük toplantı salonlarında dev hoparlörler sayesinde salonun her yerine ses ulaştırılabilir. Peki, bu dev hoparlörlerin yanında durmak bizi nasıl etkiler? Şiddetli ses üreten teknolojik araçların etkileri nelerdir?
Cevap: Bir konserde ya da büyük toplantı salonlarında dev hoparlörlerin yanında durmak kulağımızda geçici ve kalıcı işitme sorunlarına yol açar. Bunun dışında baş ağrısı gibi etkilerde yapabilir.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 149 Anka Yayınevi

Şiddetli ses üreten teknolojik araçların olumlu ve olumsuz etkilerini ansiklopedi, dergi ve genel ağ gibi çeşitli kaynaklardan araştıralım. Araştırma sonuçlarını arkadaşlarımıza sunalım.
Cevap: Şiddetli ses üreten teknolojik araçlar sayesinde sesimizi daha uzağa duyurabilmekteyiz. Olumsuz yönleri ise ses kirliliğine ve bir çok insanın sağlığına zarar vermektedir.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 150 Anka Yayınevi

Aşağıda ses teknolojisine ait araçlar ile bunların kullanım alanları verilmiştir. Bu araçları görevlerinin yazılı olduğu kutularla eşleştirelim.
Cevap:
4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 150 Anka Yayınevi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu