4. Sınıf Fen Bilimleri

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 140-141-142-143-144. Sayfa Cevapları Anka Yayınevi

4.Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 140-141-142-143-144. Sayfa Cevapları Anka Yayınevi 2021-2022 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 4. sınıf öğrencilerimizin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan 4. sınıf fen bilimleri ders kitabı 140-141-142-143-144 cevapları konusunu paylaştık. Eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlar bölümünden yazarak bildirebilirsiniz.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Yayınevi Sayfa 140-141-142-143-144. Cevapları Işık Kirliliği


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 140 Anka Yayınevi

✔ Gül ışıkla ilgili nelerden rahatsız olmuştur? Bunun önlenmesi için neler yapılabilir?
Cevap:   Yol kenarlarındaki dükkanların tabelalarının  parlaklığından, caddeden geçen araçların gereksiz yere uzun farlarını açmalarından rahatsız olmuştur. Bunların önlenmesi için tabelaların parlaklığı azaltılabilir ve arabalar kısa farlarını kullanabilirler.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 141 Anka Yayınevi

Acaba gökyüzündeki Ay ve yıldızlar ışık kirliliğine neden olur mu? Gündüz Dünya’mızı aydınlatan Güneş, ışık kirliliğine sebep olabilir mi? Işık kirliliğinin nedenleri ne olabilir? Sorgulayalım.
Cevap: Gökyüzündeki ay ve yıldızlar ışık kirliliğine neden olmazlar çünkü doğal ışık kaynaklarıdır.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 142 Anka Yayınevi

Işık kirliliğinin olumsuz etkilerini öğrendik. Peki, bunu azaltmak için neler yapılabilir? Evimizde, okulumuzda, sokağımızda ve çevremizde alacağımız bazı önlemlerle ışık kirliliğini azaltabileceğimizi biliyor muyuz? 
Cevap: Işık kirliliğinin olumsuz etkilerini azaltmak için gereksiz aydınlatmalar kullanmayıp fazla aydınlatan aydınlatmalar yerine az enerjili aydınlatmalar kullanmalıyız. Bu şekilde önlemler alarak ışık kirliliğini azaltabiliriz.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 144 Anka Yayınevi

1) Aşağıdaki fotoğrafları inceleyelim. Fotoğraflardaki ışık kirliliğine neden olan faktörleri belirleyelim.
Cevap: Bu fotoğraflarda o kadar fazla ve gereksiz aydınlatma kullanılmıştır ki bu insan sağlığına ve ışık kirliliğine sebep olmaktadır. Gün ışıklarına yakın renkler kullanılmamış ve her renkten ışık kullanılmıştır.


2) Işık kirliliğinin doğal hayata ve gök cisimlerinin gözlenmesine olan olumsuz etkilerini düşünerek yarım bırakılan cümleleri tamamlayalım.
Cevap: Ben bir deniz kaplumbağasıyım. Işık kirliliği nedeniyle gideceğim yeri bulmakta zorlanmaktayım ve denize giremediğim için ölebilirim.

Ben bir gök bilimciyim. Işık kirliliği nedeniyle gök cisimlerini görmekte zorlanmaktayım. Bu yüzden ışıksız yerlere gitmek zorunda kalıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu