4. Sınıf Fen Bilimleri

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 127-128-129-130-131-132-133. Sayfa Cevapları Anka Yayınevi

4.Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 127-128-129-130-131-132-133. Sayfa Cevapları Anka Yayınevi 2021-2022 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 4. sınıf öğrencilerimizin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan Aydınlatma ve Ses Teknolojileri konusunu paylaştık. Eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlar bölümünden yazarak bildirebilirsiniz.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Yayınevi Sayfa 127-128-129-130-131-132-133. Cevapları Aydınlatma Ve Ses Teknolojileri


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 128 Anka Yayınevi

Akşam vakti uçakta yolculuk yapan biri uçak kalktıktan kısa bir süre sonra üzerinde uçtukları şehrin ışıklarını görebilir. Evler, statlar, lunaparklar ve yollar hep ışıklarla aydınlatılmıştır. Aydınlatma olmasaydı neler olurdu? Aydınlatmanın yaşamımızdaki önemi nedir?
Cevap: Aydınlatmalar olmasaydı etrafı görmemiz zor olurdu, birçok aksaklıklar olurdu, önümüzü görmediğimiz için arabalar kaza yapabilir, insanlar birbiriyle çarpışabilir ve seçim yaparken renkleri ayırt edemeyebilirdik.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 129 Anka Yayınevi

Geçmişten günümüze kullanılan aydınlatma araçlarını ansiklopedi, dergi, genel ağ gibi çeşitli kaynaklardan araştıralım. Bunları karşılaştırarak teknolojinin aydınlatma araçlarının gelişimine olan katkısını arkadaşlarımızla tartışalım.
Cevap: Geçmişten günümüze kullanılan aydınlatma araçları şunlardır;

  • Meşale
  • Yağ lambası
  • Mum
  • Gaz lambası
  • Ampul
  • Floresan lamba
  • Led lamba

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 131 Anka Yayınevi

Geçmişten günümüze kadar teknolojinin aydınlatma araçlarını nasıl geliştirdiğini öğrendik. Acaba gelecekte nasıl aydınlatma araçları kullanılabilir? Siz olsaydınız gelecekteki aydınlatma araçlarının hangi özelliklerde olmasını isterdiniz?
Cevap: Gelecekte aydınlatma aracı olarak gözümüzde küçük bir alet olmalı ve  o her yeri her şeyi aydınlatmalı. Komut  verdiğimiz zaman hemen açılıp kapanmalı. Böyle bir alet tasarlamak isterdim.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 132 Anka Yayınevi

Siz de gelecekte kullanılabilecek bir aydınlatma aracı tasarlayınız. Tasarımınızı verilen boşluğa çiziniz. Bu etkinliği yaparken kitabımızın 11-17. sayfaları arasında “Fen, Mühendislik ve Girişimcilik Uygulamaları” bölümünde yer alan yönergelerden yararlanabilirsiniz.
Cevap:

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 132 Anka Yayınevi (1)

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 133 Anka Yayınevi

1) Geçmişten günümüze kadar kullanılan aydınlatma araçlarını film şeridinin parçalarına yazalım.
Cevap:
4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 133 Anka Yayınevi


2) Aydınlatma araçlarını; kullanım süreleri ve yaydıkları ışık miktarları gibi özellikleri bakımından karşılaştıralım. Karşılaştırma sonuçlarını yazalım.
Cevap: Döneme göre bu sorunun cevabı değişir. Önceden en uzun yanan aydınlatma aracıyla şimdi en uzun yanan aydınlatma aracı farklıdır. Ama günümüze göre karşılaştıracak olursak en uzun yanan ampuldür. Çünkü günümüzün aydınlatma araçlarının tasarlanmasında ampul kullanılmıştır.


4.Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları 127-128-129-130-131-132-133. Sayfa, Aydınlatma ve Ses Teknolojileri konusuna ait çalışmaları işledik. Eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlar bölümünden yazarak bildirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu