Kitap Cevapları

30 Ağustos Zafer Bayramı İle İlgili Kompozisyon

Bu konu Kitap Cevapları tarafından 9 ay önce açıldı ve 1 Cevap verildi.
Kitap Cevapları
Kitap Cevapları
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 1 sene önce
Konu Sayısı: 93
Yanıt Sayısı: 0
14 Kasım 2019, 8:49

30 Ağustos Zafer Bayramı İle İlgili Kompozisyon

Türkiye cumhuriyetinin kurulmasından sonra bir çok ülke bu bağımsızlığın işlerine gelmediği için kabul etmemiş ve işgallere başvurarak toprak talebinde bulunmuştur. Ancak ulu liderimiz olan Mustafa Kemal paşa buna isin vermemiştir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün başkomutanlığı zamanında gerçekleşen ve başkomutanlık meydan muharebesi olarak bilinen büyük taarruz başarılı bir şekilde gerçekleşmiştir. Bu savaş ise yunan işgallerine karşı gelen ordumuz 9 eylül 1922 tarihinde İzmir şehrini düşmanlardan kurtarmıştır. İşgalcilerin ülkemizi terk etmesi biraz vakit alsa da 30 ağustos günü sembolik olarak ülkemizin işgallerden kurtulduğu gün olarak kabul edilmiştir. 30 ağustosun zafer bayramı olarak kutlanması ise ilk kez 1924 yılında afyon şehrinde yapılmıştır. Sonrasında ise 1926 yılından itibaren her yıl ülkemizde 30 ağustos “zafer bayramı” olarak kutlanmaya başlamıştır.

Ülkemizin kaderini etkileyen ve başarısını gösteren zafer bayramını her daim coşku ile kutlamalıyız. Çünkü ülkemizin tarihinde gerçekleşen böylesine önemli bir günü anarak mutluluğumuzu paylaşmak için büyük önem taşır. Bu amaçla da her yıl ülkemizde 30 ağustos günü zafer bayramı olarak kutlanmaktadır.

Anonim
Anonim
Uzman Yazar
Üyelik Zamanı: 51 sene önce
Konu Sayısı: 0
Yanıt Sayısı: 96
10 ay önce yazdı
30 Ağustos Zafer Bayramı, Türklerin Anadolu'da sonsuz kadar kalacağına dair bir imzadır. Bunu tüm dünya 30 Ağustos 1922 yılında anlamış ve Türklerle o günden sonra açık bir şekilde savaşmaya cesaret edememiştir. Oldukça başarılı bir yazı olmuş.
Konuya Bir Cevap Yazın

İlgili Diğer Konular
  • 4 Kayıtlı Üye
  • 278 Konu
  • 97 Cevap
  • Son Üye: Ahmet
Kitap Cevapları