Kitap Cevapları

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 142-143-144-145. Sayfa Cevapları – MEB Yayınları

Bu konu Kitap Cevapları tarafından 1 sene önce açıldı ve 1 Cevap verildi.
Kitap Cevapları
Kitap Cevapları
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 1 sene önce
Konu Sayısı: 93
Yanıt Sayısı: 0
5 Haziran 2019, 11:00

3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Sayfa 142-143-144-145 Cevapları

Konu içerisinde yer alan orta başlıklar sayfaları göstermektedir. Kırmızı yazılar soruları, yeşil yazılar ise soruların cevaplarını gösterir.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 142 Cevapları MEB Yayınları

Ülkemize Hizmet Edenler

Ülkemize hizmet etmiş kişilerden kimleri tanıyorsunuz?
Cevap: Ülkemize hizmet etmiş olan Vecihi Hürkuş, Mustafa Kemal Atatürk, Enver Paşa ve Fevzi Çakmak’ı tanıyorum.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 143 Cevapları MEB Yayınları

Ülkemize hizmet etmiş kişilerden merak ettiğiniz bir kişiyi seçerek yaptığı çalışmalarını araştırınız. Öğretmeniniz ve arkadaşlarınız ile paylaşınız.
Cevap: Ülkemize hizmet etmiş olan Vecihi Hürkuş’un hayatını kısaca araştırdım. Küçük yaşlardan beri uçaklara meraklı bir insanmış. Vecihi Hurkuş Milli Mücadele döneminde savaş uçağı kullanarak çok uzun süreler boyunca havada kalmıştır. Cumhuriyet döneminde devletten destek alamamasına rağmen ilk uçak okulunu kurmuştur. Ayrıca bu okulda öğrencileriyle birlikte uçak yapmışlar. Vecihi Hürkuş bu okuldan ayrı olarak yalnızca kendi başına bir kaç tane daha uçak yapmış ve uçurmuştur. Ancak izinsiz uçtuğu için ceza almıştır.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 144 Cevapları MEB Yayınları

Etkinlik Zamanı – 1

Aşağıda ülkemize hizmet etmiş kişilerin görselleri verilmiştir. Yaptıkları hizmetleri araştırarak kısaca yandaki boşluklara yazınız.

Aziz SANCAR, ünlü kimyacı ve fizikçidir. 7 Ekim 2015’te Nobel Kimya Ödülüne layık görülmüştür. Bu sebeple ülkemizin gurur haline gelmiştir.

Jale İnan, Türkiye’de yetişmiş çok ünlü bir arkeoloğumuzdur. Antalya’da yer alan Side ve Perge antik kentlerinin bulunmasında çok büyük emeği vardır.

Nuri Demirağ, Türkiye Cumhuriyetinin saygın iş adamlarındandır. Cumhuriyet döneminde TCDD’nin inşaatlarını yapan müteahhitlerinden birisidir.

Sabiha Gökçen, Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızıdır. Dünya ve Türk havaclık tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır. Türk tarihinin ilk kadın pilotu, dünyanın ise ilk savaş pilotudur. 8.000 saat uçuş yaparak Türk havacılığın gelişmesine çok büyük katkılarda bulunmuştur.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 145 Cevapları MEB Yayınları

Etkinlik Zamanı – 2

Aşağıda isimleri verilmiş olan kişileri araştırarak ülkemize hizmetleri ile eşleştiriniz.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 145 Cevapları MEB Yayınları

Büyüyünce hangi alanda ülkenize ve insanlığa hizmet etmek istersiniz? Aşağıya yazınız.
Cevap: Büyüyünce ülkeme ve insanlığa uzay alanında hizmet etmek isterdim. Ülkemizin uzay alanında ilerlemesi için uzay tesisleri kurarak ülkemizde astronot yetiştirip uzaya milli bir şekilde kendi astronotumuzu göndermek isterdim.

Sami
Sami
Uzman Yazar
Üyelik Zamanı: 51 sene önce
Konu Sayısı: 0
Yanıt Sayısı: 96
1 sene önce yazdı
Türkiye Cumhuriyetinde çok önemli işler yapmış insanlar var gerçekten. Aziz Sancar, Jale İnan, Nuri Demirağ, Sabiha Gökçen gibi çok değerli ismler bu ülkede hizmet etmiştir. Vecihi Hürkuş gibi değerli mühendislerimiz zamanında değer görmese bile günümüzde değeri yaşatılmaya çalışılıyor.
Konuya Bir Cevap Yazın

İlgili Diğer Konular
  • 4 Kayıtlı Üye
  • 278 Konu
  • 97 Cevap
  • Son Üye: Ahmet
Kitap Cevapları